Методична скарбничка

по ДНЗ №33 «Журавлик» про роботу з краєзнавства та етнознавства

Музейна педагогіка – досить новий, але вже популярний напрям навчально-виховної діяльності.

Використання засобів музейної педагогіки в дошкільному закладі дає змогу пробудити в дітях відчуття приналежності до свого роду, до рідної землі, прагнення долучитися до культури українського народу, його історії, традицій.

Сьогодні чи не найважливішими і найактуальнішими напрямами роботи у сфері музейної педагогіки є духовно-моральне та громадсько-патріотичне виховання.

Створення міні-музеїв у дитсадку – важлива складова реалізації принципів музейної педагогіки, що забезпечує умови для особистісного розвитку дошкільнят, безпосереднього залучення їх до світу мистецтва.

Тому  з ініціативи вихователя-методиста КДНЗ №33 «Журавлик» Пікіної Т.А. та творчої групи було створено міні-музей краєзнавства та етнознавства, який має такі складові:

• «Лялька-мотанка – берегиня роду»;
  • «Обереги України»;
  • «Чарівні кольори української вишивки»;
  • «Побут та ремесла моєї родини»;
  • «Яйце-райце» в звичаях народу.

Музейна педагогіка в нашому дошкільному закладі – це творча діяльність усього педагогічного колективу.  Цей напрям освітньо-виховної роботи успішно стартував в 2012-2013навчальному році й продовжує  розвиватися в нашому дитячому садку далі.

Завдання, які колектив ставить перед собою:

• формування у дітей ціннісного ставлення до культурно-історичної спадщини;
  • розвиток інтересу до експонатів музею;
  • формування образу музею, як зберігача предметів культурно-історичного значення.

На сьогодні в нашому дошкільному закладі створено цілісну систему роботи на засадах музейної педагогіки. Накопичено чимало практичних матеріалів для роботи з педагогами, з дітьми: конспекти інтегрованих занять, сценарії свят, розваг, презентацій з батьками.

Вихователі, музичний керівник, навіть практичний психолог , планують роботу в межах музейної педагогіки.

Результатом довгострокового проекту „Створення міні-музеїв в групах” став міні-музей «Петриківські барви» в групі «Кольоровий калейдоскоп».

З метою впровадження роботи з краєзнавства та етнопедагогіки у закладі розроблені відповідні заходи. Значна увага педагогами  приділялася створенню необхідних умов.

Методичний кабінет дошкільного закладу поповнився наочним матеріалом : альбомами та ілюстраціями  на теми: «Рідна країна - моя Україна», «Все про козаків», «Обереги України», «Українське декоративно-прикладне мистецтво». Оформлені  фотоальбоми: «Петриківський розпис. Джерела», «Уроки Петриківського розпису», Петриківський розпис. Легенди та історія», «Петриківський настінний розпис», «Кожна квітка – чарівна казка. Казочки та легенди про наш квітучий край».

У кожній віковій групі створено куточок народознавства, який відповідає програмовим вимогам і поповнений дидактичним матеріалом (іграми, картинами, ілюстраціями); підібрано літературно-мовленнєвий матеріал, зібрані історичні довідки.

Заняття та інші форми організації дітей обов’язково передбачають практичну діяльність дітей, яка знаходить своє вираження в дитячих малюнках,саморобках, таночках, піснях, власних казках, розповідях, тощо.

Організація навчально-виховної роботи з дошкільниками по ознайомленню з рідним краєм охоплює систему різних заходів. Під час інтегрованої діяльності реалізуються завдання тем: «Україна моя починається там, де доля усміхається», «Козаки – це вільні люди», «Люби і знай свій рідний край», «Хата без рушників, що оселя без дітей», «Той оберіг, традиції і звички, усе притягує до рідної землі» тощо.

У роботі з дошкільниками педагоги закладу широко використовують народознавчий матеріал: твори українського фольклору (казки, легенди, загадки), ознайомлення з предметами українського побуту, традиціями, народними святами.

Під час занять та у повсякденному житті педагоги широко використовують бесіди, пісні, художні твори, наочний матеріал. Свої враження діти відтворюють у малюнках, роботах з поліхудожньої діяльності.

Цікаво та змістовно проходять музичні свята та розваги на народознавчу тематику.

Такі заняття пробуджують у дітей творчу активність, вдосконалюють образне мислення, зв’язне мовлення дітей. Завдяки заняттям у музеї наші вихованці стали більш активними та ініціативними, емоційними та впевненими в собі. У них зріс інтерес до театралізованих ігор, мовлення стало виразнішим, значно збагатився активний словниковий запас.